Kateri prezračevalni sistemi so najučinkovitejši proti vlagi?
Posted on: July 18, 2023, by : Gazda

Odvečna vlaga. Nezaželena sostanovalka, ki lahko povzroči številne težave – plesen, neprijeten vonj, škodo na stavbnem materialu in celo težave z zdravjem. Zato se je vsi, normalno, želimo znebiti – in to je mogoče le z rednim prezračevanjem.

Odvečna vlaga

V zapisu poglejmo, zakaj je prezračevanje tako pomembno in kateri prezračevalni sistemi so najučinkovitejši proti odvečni vlagi ter zakaj.

Zakaj je prezračevanje prostorov tako pomembno?

Morda se sprašujete, zakaj je redno prezračevanje tako pomembno. Reden dotok čistega in svežega zraka je namreč temelj za zdravje in dobro počutje. Posledice slabega zraka in odvečne vlage v prostoru pa so lahko zelo škodljive.

Največja nevarnost slabega zračenja prostorov je nabiranje odvečne vlage in nastanek plesni. Slednja, lahko ima zelo negativne posledice na naše zdravje.

Dolgoročna izpostavljenost plesni ustvarja nezdravo bivalno okolje, ki povzroča draženje kože, težave z dihanjem, kronične infekcije sinusov, glavobol, kašelj, utrujenost in druge negativne vplive.

Plesen na stropu

Poleg tega, se ob slabem prezračevanju v prostoru nabirajo različni škodljivi plini, kot so radon, ogljikov dioksid in drugi, ki se lahko pojavijo kot posledica uporabe raznih lepil in kemikalij pri sami gradnji stavbe.

In če upoštevamo, da v zaprtih prostorih preživimo kar 90 % našega življenja hitro ugotovimo, kako pomembno je zagotoviti ugodno in predvsem zdravo bivalno mikroklimo.

Naravno in mehansko prezračevanje

Verjetno velikokrat odprete okna, da prezračite, nekateri pogosteje kot drugi. In to bi moralo biti dovolj. Pa je res? Žal temu ni tako.

Odvečne vlage se lahko znebimo le z rednim prezračevanjem. To je dejstvo. In obstaja več bolj učinkovitih načinov za zračenje prostorov, kot je naravno prezračevanje.

Prezračevanje

Z naravnim prezračevanjem poskrbimo za izmenjavo zraka z odpiranjem in zapiranjem oken. Ali ste vedeli, da je za ustrezno kakovost zraka potrebno okna odpreti na vsako uro, za 5–7 minut? Poleg tega, je sama učinkovitost naravnega prezračevanja omejena. Odvisna je od vremenskih pogojev, kot so veter, temperatura in relativna vlažnost.

Potrebno je upoštevati tudi onesnaženost zunanjega zraka, predvsem pozimi, ki lahko škoduje dihalom.

Naravno prezračevanje zato ni najbolj primerno, tudi iz energetskega in ekonomičnega vidika. Medtem ko zračimo, prihaja do velikih toplotnih izgub, stroški pa se kopičijo.

Naravno prezračevanje je sicer osnova, pa vendar obstajajo učinkovitejši načini zračenja prostorov. Govorimo o oblikah mehanskega prezračevanja prostorov, med katerimi sta najpogostejša uporaba lokalnih in centralnih prezračevalnih sistemov.

Prezračevalni sistemi

Vgradnja prezračevalnega sistema je najučinkovitejša rešitev za uravnavanje vlage v prostoru. Sistem prezračevanja za to poskrbi tako, da konstantno dovaja svež zrak, odvaja pa postan zrak, ki je nasičen z vlago in vonjavami.

S prezračevalnimi sistemi se učinkovito rešite odvečne vlage in pozabite na skrbi o nastanku škodljive plesni ter zadrževanju škodljivih plinov v vašem domu. In ko se znebite onesnaževalcev zraka, bo vaše počutje boljše – manj boste utrujeni, imeli boste večjo koncentracijo in bolj boste produktivni.

Prezračevalni sistemi

Prezračevalni sistemi, ne le, da zagotavljajo konstanten dovod čistega in svežega zraka ter odstranjujejo odvečno vlago, temveč poskrbijo tudi za:

  • čiščenje zraka (posebni filtri odstranjujejo prah, cvetni prah, insekte, ipd.),
  • manjši hrup iz okolice,
  • rekuperacijo toplote,
  • nižje stroške ogrevanja,
  • nizko porabo električne energije ter
  • udobno in enostavno upravljanje.

Kako deluje prezračevalna enota?

Prezračevalna enota je naprava v prezračevalnem sistemu, ki ima ključno vlogo pri odvajanju onesnaženega zraka iz prostora in dovajanju svežega zraka. Namesti se na primerno mesto v steni prostora in je povezana z zunanjo stranjo stavbe, od koder dovaja svež zrak.

Prezračevalna enota deluje na osnovi mehanskega prezračevanja in vključuje:

  • reverzibilen ventilator za neprestano vpihovanje in izpihovanje zraka,
  • zaporo proti prepihu,
  • dušilec zunanjih zvokov ter
  • filter izstopnega zraka, ki filtrira večino delcev nad 10 μm (hišni prah, ostanki kože, dlak ali maščobe).
Prezračevalni sistem odvaja onesnažen zrak

Ponudniki ponujajo tudi dodatne možnosti dokupa materialov, ki jih je smiselno preveriti. Izstopajočo komponento smo zasledili pri podjetju Orca Energija, ki za svoje prezračevalne sisteme ponuja poseben filter F8 za alergike. Njegova lastnost je filtracija delcev do PM2,5, ki bodo vašo družino učinkovito zaščitili tudi pred virusi, ki se prenašajo z aerosoli. Tako bodo vsi stanovalci, ki se soočajo z alergijskimi intolerancami, bivali v idealnem okolju!

Prezračevalni sistemi z rekuperacijo toplote

Še posebej učinkoviti so prezračevalni sistemi z rekuperacijo, ki jo lahko vključimo v lokalno ali centralno prezračevanje.

Kaj je rekuperacija? Enostavno povedano, rekuperacija deluje podobno kot recikliranje – vendar gre za recikliranje toplote. Prezračevanje z rekuperacijo bo poleg nenehnega dovoda svežega in čistega zraka ter hkratno odvajanje zraka iz vaših prostorov, poskrbelo še za vračanje toplote nazaj v prostor.

Rekuperator je kompaktna prezračevalna naprava, ki večji del toplote iz odpadnega zraka vrne nazaj v prostor – tudi do 95 %! Obdržite toploto in se poslovite od toplotnih izgub pri ogrevanju ter se veselite prihrankov pri stroških.

Vrste prezračevalnih sistemov

V osnovi poznamo dve vrsti prezračevalnih sistemov – lokalno in centralno prezračevanje. Medtem ko lokalni prezračevalni sistemi skrbijo za prijeten pretok zraka v določenih prostorih, bo centralni prezračevalni sistem poskrbel za ustrezno prezračevanje celotnega doma.

Centralno in lokalno prezračevanje

Lokalno prezračevanje

Lokalni prezračevalni sistemi so prezračevalne naprave, ki skrbijo za nenehen dovod svežega in čistega zraka ter odvajanje postanega zraka iz določenih prostorov.

Največja prednost lokalnega prezračevanja je enostavna in hitra vgradnja (v zgolj nekaj urah), z minimalnimi posegi na objektu. Ravno zato so lokalni prezračevalni sistemi primernejša izbira takrat, ko prezračevanje v domu urejate naknadno.

Pa lahko z lokalnim prezračevanjem povežemo več prostorov? Seveda. Z namestitvijo rekuperatorjev jih lahko povežemo v usklajen sistem za optimalno prezračevanje več prostorov.

Lokalno prezračevanje je izjemno učinkovit način uravnavanja vlage, ki vključuje še druge prednosti in je hkrati enostavna ter ugodna »kurativna« rešitev.

Lokalno prezračevanje

Centralno prezračevanje

Centralni prezračevalni sistemi predstavljajo celostno rešitev in najbolj učinkovito prezračevanje celotnega doma.

Centralno prezračevanje je še posebej priporočljivo za novogradnje. Le-te so namreč izjemno zrakotesne, kar je sicer dobro za zmanjševanje toplotnih izgub, vendar slabo za zračnost prostora. Zato je tukaj toliko bolj pomemben kvaliteten sistem zračenja, ki bo v vaš dom prinesel maksimalno svežino in poskrbel za dobro počutje vaše družine.

Centralno prezračevanje

Z ustreznim prezračevalnim sistemom lahko učinkovito nadzorujemo vlago v prostoru. In ne zgolj to – poskrbimo za svoje zdravje, saj iz zraka odstranimo vse škodljive delce in neželene pline. Zato ne odlašajte in poskrbite za zdravo bivalno okolje in dobro počutje celotne družine.

Kontaktirajte izkušenega strokovnjaka, ki vam bo odgovoril na vsa vprašanja in pripravil neobvezujočo ponudbo.