Ukrepi za uspešno odstranjevanje radona iz hiše
Posted on: November 3, 2023, by : Gazda

Radon je radioaktiven in rakotvoren plin, ki se nabira v zaprtih prostorih. V naše domove pronica iz zemlje in kamnin, v katerih je naravno prisoten. V Sloveniji smo žal, zaradi geografskih značilnosti, zelo izpostavljeni prisotnosti radona v bivalnih oziroma poslovnih prostorih. Izogniti se mu ne moremo, lahko pa se pred njim ustrezno zaščitimo.

V nadaljevanju predstavljamo učinkovite ukrepe za uspešno odstranjevanje radona iz hiše.

Nekaj več o radonu – kaj je in od kod prihaja?

Radon je plin brez barve in vonja, zato ga ljudje s čutili ne moremo zaznati. Ker je radioaktiven in rakotvoren je ljudem zelo nevaren, zadržuje pa se v notranjosti hiše.

Od kod prihaja? Radon je naravno prisoten v kamninah in prsti, zato prihaja iz zemeljske skorje. Kot del dolge verige radioaktivnega razpada urana, je v večji koncentraciji prisoten na območjih z več urana v prsti in kamninah.

Zaradi vrste in propustnosti kamnin v Sloveniji, smo v večjem delu države precej izpostavljeni proniciranju radona v naše hiše in pisarne. Dopustno letno povprečno koncentracijo radona žal presegamo v praktično tretjini Slovenije.

Vsebnost plina Radona v Sloveniji

Radon se zadržuje v notranjih prostorih

Nevaren plin se naravno pojavi v zemeljski skorji, kot razpadni produkt urana. Zatorej, je del okolja in pronica v zrak. Pa vendar, zakaj pronica v zaprte prostore, v naše domove in poslovne prostore?

  • Naravna prisotnost v zemlji: Radon se nahaja v zemlji in kamninah ter prodre v zgradbe skozi tla in fundacije. To je običajen pojav, saj je prisoten v okolju.
  • Pritisk na zrak v prostoru: V zgradbah, kjer je notranji zrak običajno pod negativnim pritiskom v primerjavi z okolico (zaradi ogrevanja, hlajenja, prezračevanja itd.) se radon potisne v notranje prostore. To se zgodi, ko zgradba poskuša uravnotežiti notranji in zunanji zračni tlak. To je še posebej izrazito pozimi, ko je temperaturna razlika v prostoru in zunaj toliko večja.
  • Razpoke in vrzeli v tleh in zgradbah: Radon se infiltrira skozi razpoke v tleh in temeljih ter skozi vrzeli in reže v stenah, tleh in talnih oblogah. Tudi majhne vrzeli in razpoke lahko omogočajo, da radon vstopi v zgradbo. Pri sodobnih gradnjah to preprečujejo z izvedbo učinkovitega tesnjenja, ki bi ustvaril popolno zaporo pred prehodom radona.
  • Zračenje: Slabo prezračene stavbe brez urejenega odvoda postanega zraka kopičijo nevaren plin v zaprtih prostorih. Pomanjkanje svežega zraka zato poveča koncentracijo radona v notranjih prostorih in povzroča nevarno izpostavljenost.
  • Klimatski pogoji: Klimatski pogoji, kot so padavine, temperatura in vlažnost, lahko vplivajo na koncentracijo radona v tleh in s tem tudi na vstop radona v zgradbe.

Kakšne so nevarnosti izpostavljenosti radonu?

Radon povečuje tveganje za nastanek pljučnega raka

Radioaktivni radon je uvrščen med rakotvorne snovi, zato izpostavljenost radonu povečuje tveganje za nastanek pljučnega raka. Ocenjuje se, da je vsak deseti rak na pljučih posledica radona oziroma njegovih razpadnih produktov, tveganje pri kadilcih pa je kar 25 krat večje.

Dodatno tveganje narašča z večjo koncentracijo radona v zraku in z dolgoročno izpostavljenostjo. Zato je težavo nujno nasloviti takoj. Pomembno je, da se zavedate naravne prisotnosti radona in sprejmete ukrepe za zmanjšanje njegove koncentracije v notranjih prostorih.

Kaj lahko storimo za uspešno odstranjevanje radona iz hiše?

Za zmanjšanje negativnih posledic škodljivega radona lahko sprejmemo več različnih ukrepov. To lahko vključuje uporabo tesnjenja in izboljšanje prezračevanja ter redno testiranje koncentracije radona v zgradbi, da se zagotovi varno in zdravo bivalno okolje.

Najboljša rešitev je vgradnja prezračevalnega sistema, ki ima poleg zmanjšanja negativnih učinkov radona tudi veliko pozitivnih učinkov na zdravje in splošno dobro počutje.

Poleg radona, je zrak v zaprtih prostorih poln drugih onesnaževalcev, ki nižajo kvaliteto zraka, ki ga dihamo. Bi bili presenečeni, če bi izvedeli, da je zrak v notranjosti vašega doma kar nekajkrat bolj onesnažen od zunanjega? To je dejstvo. Redno prezračevanje je zato nujno, saj v notranjosti preživimo večino svojega časa.

Prezračevalni sistemi kot najboljši ukrep za zaščito pred radonom

Prezračevalni sistem

Lokalno in centralno prezračevanje veljata za najboljši ukrep za zagotavljanje kakovostnega zraka v notranjih prostorih, ki hkrati preprečuje negativne učinke radona.

Z izbiro kakovostnega prezračevalnega sistema poskrbimo, ne le za redni dotok svežega zraka, temveč tudi za odvod postanega zraka in vseh onesnaževal v njem. Dodatno, prezračevalni sistemi poskrbijo za uravnavanje vlage, zato v vašem domu ne bo več težav s plesnijo, ki predstavlja še dodatno obremenitev za zdravje.

Kakovostni filtri zrak temeljito očistijo

Prezračevalni sistemi so sestavljeni iz več komponent, med katerimi so najpomembnejši različni filtri z visoko učinkovito filtracijo, ki zrak temeljito očistijo vseh onesnaževal – tako večjih, kor manjših. Poslovite se oh hišnega in cvetnega prahu, alergenov, črnega ogljika, cigaretnega dima, mrčesa, dlak ali maščobe.

Filtri pred nečistočami ščitijo tudi rekuperator oziroma toplotni izmenjevalec – pomemben del prezračevalnega sistema, ki skrbi za ohranjanje toplote.

Prezračevanje z rekuperatorjem za prihranke pri ogrevanju

Prezračevanje z rekuperacijo, pogosto imenovano tudi rekuperacijsko prezračevanje, ohranja visoko kakovost zraka, hkrati pa predstavlja učinkovit način za zmanjšanje stroškov ogrevanja v stavbah. Osrednji element prezračevalnega sistema je rekuperator, ki omogoča prenos toplote iz odvodnega zraka na sveži zrak, ki vstopa v stavbo. Ta proces omogoča ponovno uporabo dragocene toplote, ki bi sicer izgubila skozi prezračevalni sistem. Zaradi tega se zmanjša potreba po dodatnem ogrevanju in posledično prihaja do nezanemarljivih prihrankov pri stroških ogrevanja.

Prezračevanje z rekuperatorjem ustvarja prihranke

Poleg zmanjšanja stroškov ogrevanja, rekuperator v prezračevalnem sistemu pomaga pri ohranjanju stabilne in enakomerne temperature v notranjih prostorih. To pomeni, da ni več občutka hladnih točk, prepihov ali prekomernega segrevanja, ki nižajo udobje stanovalcev. Dolgoročno gledano, je investicija v prezračevalni sistem z rekuperacijo izjemno smiselna, saj prinaša tako energetske prihranke kot tudi izboljšuje kakovost bivanja.

Stroški delovanja rekuperatorja

Rekuperator skrbi za toplotni izkoristek. Dobri rekuperator vrača v prostor nad 80 % toplote, odlični pa celo nad 98 %. To pomeni, da je sposoben skoraj vso toploto iz odpadnega zraka prenesti na čist vstopni zrak. Marsikdo se sprašuje, kakšen je strošek rekuperatorja in se boji, da stroški delovanja ne bodo opravičili izkoristka. Tukaj se ne bi mogli bolj motiti.

Povprečna poraba električne energije, ki jo porabi rekuperator znaša manj kot 5 evrov na leto. Presenečeni? Za ceno ene kino vstopnice, boste vso leto bivali v idealni mikroklimi.

Ni dvomov, da se investicija v prezračevalni sistem in rekuperator splača. Zmanjšanje negativnih posledic radona in prihranek pri stroških sta le dve izmed prednosti, ki ju boste deležni. Izberite naložbo, ki podpira vaše zdravje.